SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Chorwacja » Dalmacja » Rafting

Chorwacja - Rafting


Chorwacja nie jest zbyt znaną raftarską destynają, mimo to, że znajduje się tutaj mnóstwo pięknych i dzikich rzek z przepięknymi widokami. Rzeki dzisiaj coraz to bardziej używane są do celi energetycznych, dlatego tracą sens dla miłośników raftowania. – np. Neretva. Na niektórych rzekach bardzo ważnym okazał się czas spływu, ponieważ bardzo niebezpieczne jest raftowanie w nocy na odcinkach o wysokim obciążeniu. Jeżeli nie posiadacie licencji organizacji IRF, to wzbronione jest raftowanie na wszystkich rzekach. Dozwolone są tylko łódki typu „kanu“ – Palava, Orinoko czy pozostałe kajaki i kanoe.

Rzeka Dobra w północno-wschodniej części Gorskiego kotaru jest najczęściej odwiedzaną rzeką w Chorwacji. Jest rzeką bezpieczną o paru stopniami dzikości IV. i progami rzecznymi w stopniu V oraz wielkimi falami. Dla raftów jest odpowiedni dziki odcinek rzeki od elektrowni wodnej Gojak do wioski Lesce. Zwykły jest przepływ wody 50 m3/s. Rzeka częściowo uspokaja się i staje się wolniejszą. Ta część idealnie nadaje się do pływania, odpoczynku i zachwycania się przepiękną scenerią z drzewami, które powoli uchodzą aż do rzeki. Ciekawa jednodniowa wycieczka kończy po 17 kilometrach w gorących strumieniach.


Rzeka Cetina

Woda z rzeki Cetina odkłaniana jest do elektrowni w pobliżu morza przy Splicie. Woda, która jest regularnie wpuszczana do fascynującego kanionu, starcza dla raftingu letniego, ale w czasie deszczy, może się przemienić w bardzo prędką i wirującą rzekę. Zwykle Cetina Cetkina jest idealną do raftingu scenicznego, połączonego z zabawą w wodzie i kąpielą pod wodospadem v Studenicy. Cetina płynie strumykami masywem górskim Mosor, tworząc głęboki i godny podziwu kanion. Wzdłuż swego długiego toku, tworzy parę bardzo ciekawych przełęczy: Gornjacka, Dragovicka, Derventska, Obrovacka (przy miasteczku Obrovac Sinjski), Triljska (przy miasteczku Trilj) i Zadvarska (przy miasteczku Zadvarje).Najczęściej używanym odcinkiem rzeki do zjeżdżania jest dolny od mostu v Podgrade, który leży parę km z prądem od Zadvarji, aż do Radmanowych Młynów. Agentury, oferujące rafting na rzekach w odcinku długim około 8 km Slime (Pensici) – Radmanove mlinice. Punktem wyjazdu części środkowej Cetine jest Trilj lub Blato na Cetini. W górnym toku to najczęściej wioska Trilj s przepięknym kanionem lub trochę wyżej miasto Sinj. Popularna jest tam także kanoistyka, kajakarstwo czy jazdy na tratwach. Ostatnich 5 km przed ujściem rzeki przy Omiszu jest używanych do przejażdżek do kanionu (można także jechać motorówką). Do atrakcji można zaliczyć oprócz popularnych kanionów także bramę skalną i jaskinię z nietoperzami.

Rzeka krasowa Zrmanja w Dalmacji Północnej jest długa 69 km. Przepiękny kanion, smaragdowa woda, przeźroczysta aż do paru metrów, najwyżwszy wodospad. Kanion jest czasami oznaczany jako jeden z najpiękniejszych w całej Europie. Górny tok przecieka szeroką doliną i kanionem aż do swego ujścia.


Rzeka Zrmanja

Po rzece można zjeżdżać małymi łodkami aż do Obrovce, tworząc parę stopni z wodospadami (Veliki Buk – 10m), kaskadami i progami rzecznymi. Dzika przełęcz tworzy przepiękny krajobraz. Najpiękniejszym i najczęściej używanym odcinkiem przez miłoścników sportów wodnych jest odcinek z miasteczka Ervenik aż do zapory wodnej Muskovci, z licznymi progami i wodospadami. Do raftowania jednak polecane jest towarzystwo miejscowego doświadczonego skippera.

Część rzeki Una, od 20-to metrowego wodospadu Strbacki Buk jest idealna dla raftingu, stopnia III i IV niżej i stopia V w wyższym położeniu. Prawy brzeg jest Chorwacki, lewy zaś należy Bośnie, lecz oba są piękne jednakowo.

Następne piękne rzeki dla niezbyt trudnego raftowania i miłośników przyrody są: Kupa (zjeżdża się jej tok górny w Kotarze Gorskim), Mreznica (jedna z najczystszych i najpiękniejszych rzek na południowy zachód od Karlovce, gdzie można skakać z wodospadów o wysokość aż 10m), Korana (ma liczne, tarasowie uszeregowane stopnie od 20 cm aż do 2,5 m, na których jeździ się bardzo dobrze), i Krka.
Powrót Home Dalmacja
Chorwacja - Katalogi zakwaterowania: