SZUKAJ POPRZEZ
NAJCZĘŚCIEJ WYSZUKIWANE
Chorwacja » Dalmacja » Wspinaczka górska

Chorwacja - Wspinaczka górska


Miłośnicy wspinaczki górskiej czy turystyki wysokogórskiej mają w Chorwacji mnóstwo możliwości do uprawiania swych hobby. Spółki aplinistyczne troszczą się o znaczki, większością mają nawet swe chatki w górach. Jedynym wyjątkiem jest Velebicka droga górska, o którą troszczy się Chorwacka federacja alpinistów (PSH). Popis w szczegówłach mogą Państwo przeczytać na następujących stronach


Hrvatski planinarski savez
10000 Zagreb
Kozarceva 22
Tel.: 385 1 / 4823 624
Tel./Fax.: 385 1 / 4824 142
e-mail: hps@hps.hr
web: www.hps.hr

Planinarski savez Zagreb
10000 Zagreb
Ribnjak 2
Tel.: 385 1 / 4818 801, 4818 551
e-mail: planinarski-savez@zg.htnet.hr
web: www.planinar.hr


Pogotowie górskie (GSS) pracuje tylko w trudnych i nieprzystępnych miejscach, tam, gdzie nie zdoła dotrzeć pogotowie ratunkowe. Usługi GSS są darmowe. Kontakt z GSS można nawiązać przez najbliższe miejsce informatyczne czy przez policję.


Pogotowie górskie
10000 Zagreb
Kozarceva 22
Tel./Fax: 385 1 / 4824 142

Hrvatski planinarski savez
10000 Zagreb
Kozarceva 22
Tel: 385 1 / 4823 624
Tel./Fax: 385 1 / 4824 142
e-mail: hps@hps.hr
web: www.hps.hr


Turystyka wysokogórska oraz wspinaczka
W paśmie górskim Velebit znajdują się głównie 2 drogi wysokogórskie - Ścieżka Premuzica i Velebitska wysokogórska ścieżka. Następne możliwości oferuje masyw górski Biokovo ((popularna jest np. wspinaczka na Vosac, na Sveti Jure bardzo rozległy masyw oferuje mnóstwo możliwości), i Rilice, na Górze Vida na wyspie Bracz, czy w górach Risnjak, Velika Kapela z bardzo znaną grupą wapienną Białych i Samarskich ścian w Gorskim kotaru w głębi lądu.


NP Risnjak

Wspinanie się po skałach
Do najbardziej znanych terenów do wspinaczki PN Paklenica w masywie górskim Anica Kuk w górach Północny Velebit. Anica Kuk jest 350 m wysoka, prawie prostopadła ściana z paroma dziesiątkami dróg większością wyższego stopnia obciążenia. Wspinać się można także przy drodze prosto v kanionie i na następnych ścianach – Crljeni Kuk, Rapac, Visoka Glavica, Cuk. Oprócz PN Paklenica w całych górach Velebit Velebit nie wolno się wspinać.

Bijele i Samarskie ściany w Gorskim kotarze v PN Risnjak Risnjak są idealnym terenem do skalej wspinaczki. Wspinać się można i na dużo innych miejscach, jak np. na Kleku przy Ogulinie, na Risnjaku i indzie.


Anica Kuk

Możliwość wspinania jest także przy mieście Omisz w Dalmacji środkowej, prosto nad miasteczkem w kanionie rzeki Cetina.

W pobliżu miasteczka PagPag na wyspie o tej samej nazwie leży parę dróg do wspinania różnej skali trudności. Następną z możliwości okazały się góry Kozjak na północny wschód od Splitu, półwysep Marjan na skraju Splitu (40 dróg do 30 m), Klis (12 km od Splitu) - Markezina Greda (15 dróg, do 120 metrów).

W obszarze Makarskiej rywiery można użyć około 40 dróg do 60m nad miejscowością wypoczynkową Brela w skałach Biokovo.

W obszarze Istrii są możliwości wspinaczki przedewszystkim na krótszych drogach (20-30m) najróżniejszych skali obciążenia. Do najwybitniejszych miejsc należą tereny przy przylądku Zlatni Rat v mieście Rovinj, Zatoka Limska, Dvograd przy Kanfanarze, Raspadalica przy Buzecie, Zarecki krov i Lido przy Pazinie, Vintijan na południe od Puli, Istarskie Topolice, ściany nad miejscowością wypoczynkową Moscenicka Draga, Vranjska Draga w pasmu górskim Uczka.
Powrót Home Dalmacja
Chorwacja - Katalogi zakwaterowania: